Fakültemizde Yunus Emre’yi Anma Etkinliği Düzenlendi

2021 yılı, Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. Yıl dönümü olması sebebiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın imzasıyla 30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Genelge ile 2021 yılı “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi. Bu sebepten Muş Alparslan Üniversitesi rektörü sayın Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın teşvikleri ve yönlendirmesiyle, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Faruk Altunç ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zeliha Tekin’in koordinatörlüğünde “Yunusça Konuşmak, Yunusça Anlamak” etkinliği gerçekleştirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın eşi Nilüfer Polat hanımefendinin, rektör yardımcılarımızın ve genel sekreterimizin de iştirak ettiği etkinliğin açılış kısmında Fen-Edebiyat Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Servet Şengül Yunus Emre’yi anlamak üzerine bir konuşma gerçekleştirdi, Yunus Emre’nin Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü, tasavvuf ve halk şairi olması sebebiyle Yunus Emre’nin şiirlerinden okudu. Etkinliğin ikinci kısmında Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinden Doç. Dr. Selva Staub ve Uzman Eğitmen Arzu Çotul, Yunus Emre’nin tasavvufla beslenen kişiliğini, yaşama olan bağlılığını, ilahi adalet ve insan sevgisini anlatmak amacıyla “Oyunla Yaşayarak Öğrenme” tekniğini kullanarak farklı kültürleri nasıl algılıyoruz? farklı kültürlerle nasıl uzlaşırız? Sorularına cevap bulmak amacıyla iki farklı takım (kültür) oluşturuldu ve “Bafa Bafa” oyunu oynandı.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ulaş Çaydaş’ın ve İ.İ.B.F Dekanı Prof. Dr. Ömer Faruk Altunç’un eğitmenlere teşekkür belgelerini takdiminin ve toplu resim çekiminin ardından program sona erdi.